Hekimler İçin
Acil Durum Hattı
(506)
235 26 86

25.06.2014

İzmir Tabip Odası Hekim Meclisi – Mart’14 Toplantı Tutanağı

Toplantı No    : 18
Tarih            : 25.06.2014
Divan           : Dr. Kemal Özbek,  Dr. Aydın Taşdöğen, Dr.Şükriye Kaplan Uzunoğlu
Katılanlar      : 16 HM üyesi, 4 HM üyesi olmayan hekim
 
GÜNDEM:
 
1. Bilgilendirme
2. Boş bulunan Divan Üyeliği için (1 üye) seçim
3. İTO Emekli Hekimler Komisyonu ve TTB Emekli Hekimler Kolu - Sunum
4. Göğüs Hastanesi'nin birleşme yolu ile kapatılması
5. Yeni dönem Hekim Meclisi'nin oluşumu (tüzük, yeni yapı, seçimler, vb.) ve yaz dönemi çalışma takviminin belirlenmesi
6. Sağlık hizmetlerinde taşeronlaşma
7. Yeni Torba Yasa (ASM ve TSM Nöbetleri)
8. Hastane (digital) kayıt sistemi
9. Dilek ve öneriler 
 
 
Açılış, bilgilendirme
Dr.Kemal Özbek: Hoş geldiniz. Yeni dönemin ilk olağan toplantısı. Hekim meclisi divanı olarak Yönetim Kurulu ile görüşme yaptık. Seçimlerin yapılacağı güz dönemine kadar toplantıların devam etmesi kararı alındı. Olağanüstü toplantımızı Göğüs Hastanesinde yapmıştık. Divanda bir eksiğimiz var. Nezaket arkadaşımız Yönetim Kurulu üyesi olduğu için Şükriye arkadaşımız olursa olur. 10-11 Mayıs tarihlerinde genel kurulumuzu yaptık. 2 gün sonra Soma’da maden kazası faciası oldu.301 canımızı kaybettik. Bu da hekim meclisi gündemimize alınabilirdi ama gelmedi. İşçi sağlığı güvenliğini konuşabiliriz. TTB genel kurulu var. Belki dilek ve öneriler kısmında görüşebiliriz. Bu dönem çok kayıplarımız oldu. Mete annesini kaybetti, İrfan arkadaşımızın abisi vefat etti. Başsağlığı diliyorum. Yusuf Erşahin arkadaşımızın web sitesini incelediğimde çok etkilenmiştim.1998 yılında hekim meclisi temsilcisi imiş. İlhan arkadaşımızı da rahmetle anmak istiyorum.
 
Gündem maddeleri iletildi. Emekli hekim sorunları, Göğüs Hastanesi'nin birleşme yolu ile kapatılması, Yeni dönem Hekim Meclisi'nin oluşumu (tüzük, yeni yapı, seçimler, vb.) ve yaz dönemi çalışma takviminin belirlenmesi, Sağlık hizmetlerinde taşeronlaşma, Yeni Torba Yasa (ASM ve TSM Nöbetleri), Hastane (digital) kayıt sistemi, önerilerine ek olarak Süleyman Hocamızın önerisi yazılı olarak iletildi, Kendisi ve bir YK üyesi arkadaşımız mazaretini bildirdi.
 
Dr.Zehra Mete: Erol Tiftikçioğlu Cuma günü eşinin muayenehanesinden çıkarken tabip odasından kaydımı sildireceğim, Odadan sürekli mesaj geliyor.
 
Ne yaparsak insanların bu kötü duygusunu yok edebiliriz. Kendisinin vefatını komşum olduğu halde tabip odasının mesajından öğrendim. Webte yayınlansa, ya da başka bir şey mi olsa? Bilmenizi istedim.
 
Şükriye Kaplan Uzunoğlu: Aynı şeyi kendi aramızda konuştuk. Mesela arkadaşımız Dr. Yusuf Alper Yunus Nadi şiir ödülünü kazandı. Olumlu şeyleri de paylaşsak iyi olur.
 
 
 
Dr.Mert Özbakkaloğlu: Şu son 15-20 gün içinde mesaj almak istemeyen değişik nedenlerle birçok arkadaşımız bildirdi. Bir anket yapalım, meslektaşlarımızın fikirlerini alalım.
 
Dr.Ali Ağzıtemiz: İletişimin başka bir yolu yok. Bu örgüt üyeleriyle iletişim kurmak zorunda. Şükriye’nin dediği gibi güzel şeyleri, arkadaşlarımızın başka başarılarını da duyurabiliriz. Anketin yapılması iyi olur.
 
Dr.Mustafa Bak: Ölüm ilanı almak istemeyenlere mesaj atılır, almak istemeyenler geri dönmesi istenebilir. Kısa ve pratik çözümü böyle olur.
 
 
İTO Emekli Hekimler Komisyonu ve TTB Emekli Hekimler Kolu - Sunum
 
 
Dr.Kemal Özbek: TTB bildiğim kadarıyla konu başlıklarını seçmeyi üyelere bırakıyor. Belki 3-5 grup yapılırsa iyi olur. Anadolu geleneğidir. Fizibilite çalışması yapılırsa güncellemesi yapılırsa değerlendirilebilir. İyi bir çalışmaya ihtiyaç var. Gündemin 3.sırasında emekli hekimler komisyonu ve TTB emekli hekimler kolu ile ilgili sunum var, buyurun efendim.
Dr.Birsen Avcıoğlu:Saygıdeğer meslektaşlarım. Ben İzmirli İzmir’den doğmuş, İzmir’de okumuş, ihtisasını yapmış kadın doğum uzmanıyım. Doğum tarihimi söylemiyorum. Tabip Odası ile çok uzun süredir, Sayın Orhan Süren zamanında birlikte çalıştık. 5 sene önce kendimi emekli ettim. 2,5 yıl önce de eşimi kaybettim. Havada asılı kaldım. Hekimler için Bir şey yapmak istedim. Bana bu fikri veren ilk olay, hastalandığım zaman herhangi bir sağlık kurumuna gittiğimde bana uygulanan tavır ve davranıştı. Ne yapabilirim, diye düşündüm. Muayenehanemi tekrar düzenlendim. Tabip odasına başvurdum. Suat Bey o zaman yoktu. Mete bana sahip çıktı. Emekli Hekimler Komisyonu kurmak istediğimi söyledim. Birbirimizle iletişimimiz yok dedim. Gökte ararken yerde bulduk dediler. Bir kokteylle başladık. Gönüllü 10 arkadaş 2012 Şubat ayında emekli hekimler komisyonunda çalışmaya başladık. Her ay muayenehanemde toplandık. Gündemin oluştururken, öncelikli amacımız olan sağlık konusuna eğildik. Üniversite hastanelerinde Geriatri bölüm başkanlıklarına gittik. Bu hastanelere müracaat ettiğimiz zaman, bize yardımcı olacak kişiler belirlendi. Artık telefon açıyoruz. Bizim için randevu alıyorlar. Bu da kolaylık oldu. Etik güzelim deontolojimizin kaybolduğunu emekli olunca göreceksiniz, acı acı yaşayacaksınız.
Bunun dışında en önemli sorun kamu hekimlerinin ve emeklilerin aylıkları, maaşları. Büyük bir haksızlık bize yapılmış kumpastır. O kadar sorun dinledim ki. İçler acısı. Bir doktor hanım bana eşim pazara geç gidiyor, sebze meyveyi ucuz bulabilmek için, dedi. Bir meslektaşımız, 1550 TL maaş alıyorum. İki çocuk büyüttüm, yatırımlarımız onlara idi. Şimdiki maaşımla geçinemiyoruz, dedi.
Bununla ilgili birtakım çalışmalar oldu. İzmir milletvekili Aytun Çıray ve Arif Bulut a ulaştık. Mecliste önerge verdiler. Bu konu üzerinde ne yapabiliriz, dedik. Yasayı takip ediyoruz. Arif Bulut’un verdiği önergeye AKP’den ulaştım. Bunun kanalıyla sağlık komisyonuna gitmiş, 1 yıldır bekliyor. Torpilli olan öne geçiyor. Hep birlikte düşünmemiz lazım. Bireysel başvuru çözüm olur mu? Tabip Odasının bu konuda çalışması var mı? Başka çaresi var mı? Meclisten çıkacak gibi durmuyor.
TTB’ye gittik. Orada, 5 tabip odasında emekli hekim komisyonu varsa, kol kurulabiliyor. Ankara ve İstanbul da komisyon kurulmuş. Süleyman Us arkadaşımız kola seçildi. Emekli hekimlerde iletişim sorunu var. Teknoloji özürlüyüz, ulaşamıyoruz. Önemli şeyleri SMS ile bildiriyoruz. Dönüşü alamıyoruz. Bir de anket düzenledik. Ben teklif ettim, Suat çok yardımcı oldu, anketi postayla gönderdik. Sonuçlarını değerlendirdik. Anketlerdeki en önemli sorun maaş sorunu. Emekli hekimler yoksulluk sınırında yaşıyorlar.
Geçen sene her ay bilimsel toplantılar yaptık. Geçen Yönetim Kuruluna hepinizin huzurunda çok teşekkür ediyorum. Sonra daha önce hiç bilmediğim hekim meclisine de teşekkür ediyorum. Sorunuz katkınız olursa çok sevinirim.
 
Dr.Kemal Özbek: Emekli Hekimler Kolu TTB çatısı altında Süleyman Us arkadaşımız neler söylemek istersiniz?
Dr.Mete Güzelant: Biz gerçekten size çok teşekkür ediyoruz.
Dr.Süleyman Us:Emekli ortopedi uzmanı ve 3 aylık da avukatım. İzmir Tabip Odası üyesi olan hekimlerle İzmir Barosu bünyesinde çok güzel şeyler yapıyoruz. 2.görev olarak avukatlığı seçtim. Keyifle yapıyorum. 1994 ten beri, tabip odası içinde, birçok şeyin içinde yeraldım. İzmir’de ilk emekli hekimler komisyonunu kurdum ve başkanı seçildim. Emekli hekimler derneği kurdum. Bu unutuluyor ama. Kendi çabamla kurumların tek tek kapısını çalıp görüşüyorum. Bunlardan bir tanesi de Mert beyle görüşmem idi. Tabip odalarını tek tek arayarak, TTB de emekli hekimler komisyonunun kurulması konusunda konuşan tek kişi bendim. Hekim meclisi çok güzel çalışmalar yapıyor. Hele seçim öncesindeki toplantı harikaydı. Komisyon çok güzel çalışıyor, Birsen ablaya çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmaları geleceğim için yapıyorum. 5-10 yıl sonra nerede olacağımı, bugün yaptığım çalışmalar belirleyecek. Aynı zamanda hukukçuyum. Baroya yaptığım katkı kadar Odaya da yapmaya hazırım. Bu Yönetim Kurulu bana “sana ihtiyacımız var çalışalım” desinler. Kol kuruldu ben onun üyesiyim. Sizi orada temsil edebilmek için önerilerinizi aktarmak için bana ulaşırsanız sevinirim. Severek katkıda bulunabilirim.
Dr. Birsen Avcıoğlu: Kol hakkında konuşmadın.
Dr. Süleyman Us: Orada gündeme getirmemi istediğiniz konuları, bana aktarırsanız, ileteceğim. Ayrıca oradaki çalışmaları da size bildireceğim.
Dr.Kemal Özbek: Eskiden emeklilik ve yaşam yan yana durmuyordu. Ama günümüzde emekli çevremizde bu komisyonda çalışacak arkadaşlarımız olursa bildirsinler. Diğer maddesinde Göğüs Hastanesinin birleşmesi vardı. En sonunda buzdolabına kaldırıldı. Netice itibariyle gündemdeki konu olduğu için bu sürecin nasıl izleneceği konusunda yönetim kurulunun önerileri olabilir.
 
Dr.Suat Kaptaner: Yok her şey ortada.
 
Göğüs Hastanesi'nin birleşme yolu ile kapatılması
 
Dr.Ergün Demir: Süreç buzdolabından ne zaman çıkar, belli değil. Süreçte eksikliklerimiz nelerdi. Önümüzdeki süreçte neler yapılabilir düşünmek gerekiyor. Oda başta olmak üzere, orada çalışan meslek örgütlerine, sendikalara herkese teşekkür etmek lazım. Planlama yapmak lazım. Hekim kitlesi eylemlere katılım konusunda çok azdı. Kuru başkanının açıklaması, bir gazeteye ilanı üzerinedir. Bundan sonra neler yapılabilir açmak lazım diye düşünüyorum.
Dr.Nezaket Kaya: Göğüs Hastanesinde çalışan genel cerrah arkadaş bana şunu iletti. Nöbet koyma, başka hastanelere, yan dallardan başlamak üzere görevlendirmeler var, dedi.
Dr.Ergün Demir: Bu konuda hazırlanmış bir bilimsel rapor yok. Bu konuda hazır bir dosyamızın olması gerekir. Bu dosya medyaya, köşe yazarlarına gönderilmeli. Genel sekreterin söylediklerinin yanlış olduğu belirtilmeli. Dal hastanelerinin niçin gerekli olduğu konusunda burada bilimsel bir toplantı yapılabilir mi? Gelip anlatabilirler mi?
Dr.Erkan Eşki: Göğüs Hastanesinin temsilcileri kim? Acaba buradalar mı?
Dr.Kemal Özbek: Dr. Berna hanım, Dr. Şaban bey burada yoklar. Bu buzdolabı işi taktik. Bir de öyle sık sık buzdolabına konulup kaldırılmaz. Bir sonraki dönemde uygulamaya koyacaklar. Hekim meclisi olağanüstü toplantısında söylemiştim. Bizim örgüt oda olarak birikimimizi mevcut dal hastanesi kampüs hastanesi nedir? İzmir’ in ihtiyacı nedir? Ergün’ün dediği gibi yüksek sesle konuşup, rapor hazırlamamız gerekiyor. Yazın sıcağına rağmen bir çalışma tutturmalıyız.
Dr. Dilek Cüce: Ben ilk kez katılıyorum. Buradaki önerileri Yönetim Kurulu dikkate alıyor mu?
Dr. Erkan Eşki: Güzel soru. 2 yıldır bunun yanıtını arıyorum.
Dr. Aydın Taşdöğen: Burada en iyi öneriler gelse de YK sahip çıkmazsa ölü doğumdur. Yönetim Kurulu, hekim meclisini çalıştırmadı, Hekim Meclisi de Yönetim Kuruluna baskı yapamadı. 30 kişiden sadece Mete geldi. Daha iyi bir şey olması için birbirimizi aktive etmeliyiz.
Dr. Süleyman Us: Tabip Odasının seçilmiş kurulları, tanımlanmış görevleri vardır. Hekim Meclisi ve komisyonların görevi bellidir. Yönetim ile temsil edilen grup arasında bağ kurarlar. Bunlar danışma kuruludur. Tutanaklar YK a verilir. Onlar da bunun hesabını seçimde verir.
Dr.Kemal Özbek: Hekim Meclisinin verimliliği konusunda soru işaretleri vardı. Bunun bir kısmını siz söylediniz. 2014-2016 döneminin daha verimli, daha üretken olması için, yaz aylarında Hekim Meclisinin yapısını gözden geçirelim. Seçim yapmadan önce yeni dönem hekim meclisi yapısını konuşalım.
Yeni YK ile güz döneminde hekim meclisi seçimlerini yenileme kararı aldık. Tüzüğün eksik kaldığı yerlerin, yenilenmesi gerektiğine karar verdik. Bir çalışma yapıp yönetim kurulu kararıyla hayata geçirebiliriz. Yaz dönemi çalışmaları konusundaki görüşlerinizi söyler misiniz?
Dr.Mustafa Vatansever: Yazın toplantı sıklığını azaltmakta yarar var. Dediğin gibi raftan bir şey her an çıkartılabilir. Yeni dönem çalışmasına ilişkin bir şey söylemek istiyorum. Sadece toplantı yapan karar alan organ olmaktan öte tarihe not düşecek raporları nasıl hayata geçirebiliriz. Hastane işletmeleri denilen şey aile hekimliği vs mevcut durum nedir? Ne yapılıyor? fikir üretilerek altını doldurmak gerekiyor. Son 4-5 dönemdir Odaların çalışmalarında azalmalar var. Hekim meclisi üyelerinin gelişimine katkıda bulunacak şeyleri arttırmak lazım diye düşünüyorum.
Dr.Ergün Demir: Göğüs Hastanesi dal hastanelerinin 3 tanesinden biri. Göğüs hastanesinin neden gerekliliği konusunda göğüs uzmanlarının da katıldığı bilimsel bir toplantı yapılabilir mi?
Dr.Aydın Taşdöğen: Üniversitede görevliyim. Yeni bir hastane yapılanması var. Hekim meclisi grubumuzun içerisinde 13 akademisyen bir araya gelip de 2023’e kadar neyin planlandığı konusunda konuşması gerekiyor, toplanamıyor. Hekim meclisinde karar verildi. Tabip Odası yönetimi bunlara sahip çıkıp ta cevap vermezse bu ölü doğum olur. Siz bize 13 akademisyen bir araya gelin de bir rapor verin demiyor. Demek ki yönetim kurulu hekim meclisini çalıştırmak istemiyor. Geçen de açıklamıştım toplantılara bir tek Mete geliyor. Komisyonlarımızda yok. Mete’nin dediği bir şey var, biz çok güzel toplantı yapıyoruz, kimse gelmiyor. Demek ki bir şeyler gitmiyor. Mesela muayen arkadaşlar 30 kişi bu taraftan, 30 da bu taraftan seçime girdik. Bir şeylere can vermek gerekiyor. Yönetimin bundan bir şeyler çıkarması gerekiyor, tartışmak gerekiyor.
Dr.Süleyman Us: Seçilmiş örgütlerinin nasıl olduğu konusunda hukuki dayanağı olan düzenlemeler var. Hekim meclisinin veya komisyonların nasıl bir şeyi var. Yönetim ile temsil ettikleri grup arasında bağ kuruyorlar. Burada alınan kararları kendi gruplarına iletip, yk. Ya iletmesi gerekiyor.yk takdir hakkını kullanır. Burada takdir hakkımız aktarma sorumluluğumuz var.
Dr.Dilek Cüce: Dertlerimizi aktarmakla ilgili oldu. Göğüs Hastanesinin durumunu şu dönemde hazırlamak lazım.
Dr.Kemal Özbek: Sayın başkanımız, genel sekreterimiz, 2 yönetim kurulu üyemiz bu akşam burada. Kendilerine teşekkür ederiz.
Dr.Dilek Cüce: Danışman olduğunu anladım gelen veriler ne zaman ulaşıyor? onu anlamadım.
 
 
Yeni dönem Hekim Meclisi'nin oluşumu (tüzük, yeni yapı, seçimler, vb.) ve yaz dönemi çalışma takviminin belirlenmesi
 
Dr.Kemal Özbek: Yönetim kurulu ile meclis arasında gerekli istenen ilişki düzeyinin yakalanamamış olmasıydı. Gelecek dönemin daha etkin daha verimli olması için hiçbir mazaret dinlemeden gözden geçirelim. Yeni dönem hekim meclisi seçimini yapmadan önce, yeni tüzüğü yönetim kurulundan geçmek zorunda. Yönetim kurulu bize bir temsilci versin.
Dr.Erkan Eşki: Bu hekim meclisinin yeni bir tüzüğe ihtiyacı mı var? Nereden doğdu? Emekli hekimler komisyonunun varlığını daha yeni duyduk. Burada bir kopukluk var. Bunun nedeni de yönetim kurulu. Göğüs hastanesinin temsilcileri burada yok. Bu da bir eksiklik. Temsilcilerimizin burada olmaması bir handikap. Bu kadar sayı niye düştü sorgulamak gerekiyor?
Dr.Mete Güzelant: Yeni bir döneme girdik. Çok sayıda komisyon var, ne kadar hayata geçecek göreceğiz. Önemli, olumlu şeylerin değerlendirilmesi neler yapacağız.
Dr.Ergün Demir: Toplantıya gelmeyen arkadaşlara ne yapılabilir?
Dr.Kemal Özbek: Göğüs hastanesi temsilcisinin aranmasını ben de,yönetim kurulu da yapabilirdik. Ben yapmadım. Bu da bir turnusol kağıdı.
Dr.Erkan Eşki: Bu hekimler niye gelmiyor?
Dr.Kemal Özbek: Nasıl bir hekim meclisi yapısı lazım. Mesele tüzük meselesi değil diye düşünüyorum. Tüzükteki yazılı şeyler katılımı arttırabilir mi diye düşünüyorum. Daha işlevsel hale getirmemiz gerekiyor, hepimize yazık.
Dr.Mustafa Vatansever: Bu bilim alanı. Örgütlenme nasıl olur? Danışma komisyonu durumundan çıkartmak gerekiyor. Odanın fikir kulübü durumundan çıkarıp, nasıl iş üretir hale getiririz, düşünelim. DaBaro, ticaret odaları vs böyle değil. Üyeler hizmet bekliyor. Teknik alt yapısını güçlendirmek lazım.
 
Dr.Mustafa Bak: Hekim meclisi felsefi olarak düşünüldüğünde katılım olmaz. Yaptırım gücü olmalı. Danışma kurulu, öneri kurulu olursa katılım olmaz. Yönetim kurulunun görevlerini hekim meclisi yapsın demiyorum. Ama önce danışma kurulu felsefesinden uzaklaşmak lazım.
Dr.Süleyman Us: Kanun olarak değişmedikçe bu olmaz.
Dr.Mustafa Bak: Türkiye’de yasalarla faşizim. Yasanın olduğunu ben de farkındayım. Türkiye de her şey yasal yapılıyor.
Dr.Nezaket Kaya: Emekli hekimler uzun süredir çalışıyormuş. Biz onları yeni duyduk. Salı günü İl Sağlık Müdürlüğü’nün önünde aile hekimleriyle ilgili basın açıklaması var.
Dr.Kemal Özbek: Temmuz, ağustos aylarında toplantı yok. Gerekirse olağanüstü toplantı yapılır..Yeni dönemin tüzük çalışması için komisyon oluşturulması ve pratik önerilerinizi elektronik ortamda paylaşmayı öneriyorum.
 
Yeni Torba Yasa (ASM ve TSM Nöbetleri)
 
Dr. Kemal Özbek: Yeni gündem maddesi, torba yasa, ASM, TSM
Dr.Ergün Demir: Bu yeni bir sorun değil. 2005 ten beri var. Bunu hep dile getirdik. TSM aile hekimlerinin nöbet meseleleri devam ediyor. Bornova TSM hekim meclisi üyesiyim. Acil servislerde pratisyen hekim azaldı.Acil hekimliği özellikli bir alandır. Özellikli alana herkes gönderildi. Önerim şudur. Hekim meclisinde bir ekip oluşturalım. Acil nöbet birimlerini dolaşalım, bir rapor hazırlayalım demiştim. Hastanenin acil servislerindeki eksiklikleri atanmalarla değil acil tıp uzmanlarıyla karşılanmalı. Geçici görevlendirme gönüllü ve eğitimli olmalı. Bu konuda acil tıp uzmanları derneği ile görüşmek gerekiyor. Hekim maaş ve eğitimle teşvik edilmeli. Emrivaki ve baskı ile olmamalı.Burada sorunların sahibi yok. Göğüs Hastanesini konuşuyoruz, temsilci yok. Aile hekimleri konusunu konuşuyoruz aile hekimleri yok.
Dr.MustafaVatansever: Yönetim de buradaki arkadaşlarımızla birlikte bunun siyasi boyutu ile birlikte bir rapor hazırlayabiliriz. Uygun görülürse raporu da 1 ay içinde, basına duyururuz.
Dr.Kemal Özbek: ASM, TSM nöbetleri konusunda Odamızın basın açıklamasından biliyorum. Şüphesiz yönetim kurulu konuyu biliyor. İzmir’de kaç noktada nöbet tutuluyor bilmemiz gerekiyor. En fazla ne kadar nöbet tutuluyor, ne kadar ücret veriliyor?
Dr.Dilek Cüce: TSM’de çalışanlara az para verildi. Onlar da aile hekimliğine gittiler. Acil vaka görmeyeli çok uzun zaman oldu. Panik oluyoruz.
Dr.Süleyman Us: Birincisii eğer siz idare tarafından yetersiz olduğunu düşündüğünüz bir yerde görevlendiriliyorsanız, bu konuda yazılı başvurmanız gerekiyor. Yeterli tecrübeniz yoksa yazılı olarak bildirin.
Dr.Dilek Cüce: Bunlardan arkadaşların haberi yok. İsterseniz ben bunları anlatırım.
Dr.Ergün Demir: Görevlendirme saat beşe çeyrek kala geliyor. Şuraya gideceksin denilen bir sistem.
Dr.Zehra Mete: Bugün hala torba yasa görüşülüyor. Torba yasada çıkması beklenen şu cümleyi koymuşlar. İsterse kişi gitsin, para verilmeyecek. Önerilsin, isterse gidip nöbet tutsun diye madde koydurmuşlar.
Dr.Mustafa Vatansever: Eğer geçici görevle karşılaşırsanız, şunları bir dilekçeyle yönetime başvurun şeklinde duyurulabilir. .
Dr.Kemal Özbek: Nezaket hanım bu konuda, 1 Temmuz’da basın açıklaması var diye bilgi verdi.
Dr.Ergün Demir: Geçen yılki önerimi tekrarlamak istiyorum. Arkadaşları nöbet yerlerinde görüp, bir rapor hazırlanmasını öneriyorum.
Dr.Zehra Mete: Ergün’ün dediği konuda tabip odasında görevlendirme yapılırsa ben de görev alabilirim. Şu anda görevlendirmeler çok başka nedenlerle ortaya çıkıyor. Acaba böyle bir şey sağlanabilir mi? Sağlık Müdürlüğü ile konuşulabilir. Orada hangi koşullar var. Yönetim Kurulu hekim meclisinden böyle bir şey talep ederse ben Aliağa ya da başka bir yere gidebilirim.
Dr.Kemal Özbek: Acaba biz şunu mu değiştirmemiz gerekiyor. Yaza girmeden yazlık yerlerde alt yapı insan gücü, nasıl bir fiziki alt yapı oluşturulsun ki diye biz mi önermemiz gerekiyor. Meseleyi böyle anlamış olduk. Yönetim kurulu da not etti. Sağlık hizmetlerinde taşeronlaşma bir diğer gündem maddesi.
Dr.Ergün Demir: Taşeronlaşmayı 5 dakikaya sığdırmak doğru değil. Süreçle ilgili özel bir gündem yapılabilir diye düşünüyorum.
Dr. Kemal Özbek: İyi bir tatil diliyorum..