Hekimler İçin
Acil Durum Hattı
(506)
235 26 86

29.04.2014

İzmir Tabip Odası Hekim Meclisi – Nisan’14 Toplantı Tutanağı

Toplantı No    : 17
Tarih            : 29.04.2014
Divan           : Dr. Kemal Özbek, Dr. Nezaket Kaya, Dr. Aydın Taşdöğen
Katılanlar       :13 HM üyesi, 4HM üyesi olmayan hekim
 
GÜNDEM:
 
1-    Bilgilendirme
2-    İzmir Tabip Odası Seçimlerine Doğru
3-    Dilek ve Öneriler
 
Açılış, Divan ve Yönetim Kurulu bilgilendirme
 
Dr. Kemal Özbek:Hoşgeldiniz. Bugün iki üzüntülü haberaldık. Birincisi Dr.Ahmet Önen arkadaşımızı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Ahmet’i Bornova Merkez Sağlık Ocağında çalıştığı dönemden bilirim, Nusret Fişek Sağlık Ocağı ödülü almışlardı. Diğeri Dr.Saffet Erk’in oğlunu trafik kazasında kaybettik. Her ikisini de rahmetle anıyorum. Ahmet arkadaşımızla ilgili Aydın bize neler söylemek ister?
 
Dr. Aydın Taşdöğen: Ahmet’i 1988 yılında tanıdım. Beraber sağlık ocağının çatısını tamir ettik. Birlikte çalıştık. Uzun süreden beri Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ameliyathanesinde çalıştık. Hep gelecekmiş gibi hissim var. Ahmet servisteki ameliyatların  % 80’nini taşıyan bir arkadaştı. Ameliyathanede çalışan hemşire arkadaşımızın oğlunu trafik kazasında kaybettik, gelini ameliyata aldık. 33 haftalık bebeği iyi durumda. Bu gün bizim için ağır ve zor bir gün oldu.
 
Dr. Kemal Özbek: Seçimlerden önceki son toplantımız. Açıklanan 2 liste var.Daha önce de konuşmuştuk Hekim Meclisi teorik olarak devam edecek. 11 Mayıs seçimleri ile yeni Yönetim Kurulu seçilince, divan olarak kendilerini ziyaret edeceğiz, Hekim Meclisi konusunda ne düşündüklerini ve yapmak istediklerini soracağız. Bugünkü toplantımız için gündem önerisi olan var mı?
Dr. Ahmet Etit: Yarından sonra 1 Mayıs.  Hekimmeclisi belki bir çağrı yayınlayabilir. Ergün bey de katılıyor.
 
Dr.Nezaket Kaya: Şükriye hanımın önerisi vardı. Neleri iyi yaptık, neleri yapamadık, gelecekte neler yapabiliriz?
 
Dr.Şükriye Kaplan Uzunoğlu: Oldukça kalabalık başladık ama katılım sayısı düştü. Yoğun bir katılım sorunu oldu. Nedenleri neler? Devam etmeyen arkadaşlara mail yoluyla ulaşılıp nedenlerini öğrenebiliriz. Bu bize bundan sonraki dönem için yol gösterici olabilir. Kendimize mezuniyet notu verebiliriz. Gündem dökümü yapılabilir. Neleri başardık, neleri başaramadık, niye başaramadık. Yaptığımız en iyi şeylerin başında Dr.Hakan Uçar’a yaptığımız destek, ikincisi asistanlara destek geliyor.Sadece bir değerlendirme yapabilirmiyiz diye düşünmüştüm.Yapamadıklarımız yeni dönem için yol gösterici olabilir.
 
Dr.Kemal Özbek: Değerlendirme ve 1 Mayıs olarak gündemi yapalım. 1 Mayıs’a ilişkin Odanın bir programı var mı?
 
Dr.Mete Güzelant: Tabiî ki katılıyoruz. Çağrımızı yapacağız. Geçen yıl bir sorun vardı. O ortadan kalktı, geçen yıldan farklı olarak tüm meslek örgütleri ile birlikte 1 Mayısı kutlayacağız.
 
Dr.Ergün Demir: 1 Mayıs’ta Odanın önünde toplanıp yürümeyi öneriyorum. 1 Mayıs’ta hekim örgütü olarak odayı açık tutmayı öneriyorum. Sindirmeye yönelik hareketler olabilir. Daha kitlesel olmayı, odanın önünde toplanıp yürümeyi öneriyorum.
 
Dr.Mete Güzelant: Konuşalım.
 
Dr.Kemal Özbek: 1Mayıs’a ilişkin söz isteği olan var mı?
 
Dr.Mete Güzelant: Aile Hekimlerine nöbet olayı önemli, önümüzdeki dönemde değerlendirmeliyiz.
 
Dr.Kemal Özbek: Sayısal olarak eksiğimiz var. Genel Kurul, en büyük Hekim Meclisi bence. Salon çok güzel (mimarlar odası toplantı salonu). Genel kurulu büyük hekim meclisine dönüştürelim. Son dönemlerde genel kurula katılan kişi sayısı her iki listenin aday sayısı toplamı kadar bile değil. Hekim meclisine ilişkin değerlendirmeleri kürsüden yapmayı uygun buluyor, önemsiyorum. Varsa iyileştirilmesi gereken şeyleri oradan anlatmak gerekir.
 
Dr.Aydın Taşdöğen: Sormak istediğim şey var, geçen genel kurulda belli bir sürenin sonunda salonu boşaltmamız gerekmişti.Zaman kısıtlıydı, yine öyle olacak mı?
 
Dr. Mete Güzelant: Yok, hayır. Zaman sınırımız yok. Genel Kurul 09.30- 10.00 da başlar.
 
Dr.Ergün Demir: Her iki seçimdir, seçim sürecinde karalamaya yönelik çalışıldı. Bu yapılmasın, bu mesleğin getirdiği olgunluk düzeyinden çalışılsın. Gerilimi engelleyelim. İkincisi yapacaklarımız ve yapacaklarımız üzerinden tartışmayı öneriyorum. Bilimsel verilerle tartışma olsun. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde ne yapacaklarımız üzerinden tartışma öneriyorum. Genel kurullarda genellikle 40 kişi geliyor. Ben hekim meclisi toplantısına 1 kez gelmedim onda da mesaj atım. Eksiklikler var mı? var. Menemen olayı, asistan hekimlerin grev meselesinde bu sinerjiyi doğurdu. Bu dönem emekleme dönemi oldu, gelecek dönem yürümeye başlar. Önümüzdeki dönemde yapamadıklarımızı daha yapılır hale getirmek konusunda herkese teşekkür ediyorum.
 
Dr.Nezaket Kaya: Bir ekleme yaparsam; Kemal bir grubun temsilcisi, ben başka bir grubun temsilcisi idim. Ama burada biz hepsinden önemlisi hekimliğin temsilcisi olduk. Çalışma içerisinde bu sinerjiyi yakaladık. Ortak çalıştık. Görüş alışverişi yaptık, bir grubun değil hekimlerin temsilcisi olduk. Notları tuttuk, paylaştık. Farklı listelerden seçilenlere örnek oldun isterim. Hekim Meclisi’nde yaptığımız önemli şeylerden biri de bu. Kemal’e çok teşekkür ediyorum bu anlamda. Seçim sonrası farklı listelerden insanlar yönetime girerse bizim çalışmamız örnek olur umarım.
 
Dr.Aydın Taşdöğen: Mete beye gerçekten çok teşekkür ediyorum. Sadece 1 toplantıda yarım saat geç kaldı. Karşıdan gelen gülümsemelere karşı sinirlendi, üzüldü. Ama neden Mete yalnız başına kaldı. 30 seçilmiş kişiden 1 kişi. Bunu düşünmek gerekiyor. Sabrına, inadına saygım sonsuz. Hekim meclisi aslında temsilciler meclisi. Seçilmiş insanlar arasından seçilmiş 100 kişi yürütme olarak monobloktuk. Sadece Odanın hekim meclisini daha iyi nasıl yürütebiliriz diye sekreterimizle beraber yapmaya çalıştık.Geçen seçim sonrası Mayıs ayında hekim meclisi mail gurubu bir kişinin söylemesiyle küt diye kapanmıştı. Umarımbundan sonra böyle olmaz. Hekimlerin Tabip Odalarına ilgisi az.  İstanbul Tabip Odası 30000 civarında ama oy kullanan 5000 küsur.  Tartıştıkları nokta 25000 kişi nasıl seçime gelmedi. İzmir Tabip Odasında da benzer olaylar yaşanıyor. Yönetim yürütmeden dolayı bir eksiklik var. Bizim burada aldığımız kararları Mete ne kadar yönetime aktarıyor bilmiyorum vebalı boynuna. Seçim sırasında yaşanan bir takım garip olaylar yaşandı. Önerim şu hakikaten 2 grup var. Bu iki gruparasında ayrıştırıcı söylemler olmamalı. İki grup arasında 5-6 kişilik bir komisyon kurulsa, gereksiz sloganlar atılmazsa, sokağın girişinde 2 masa, ortada 2, bahçede de merkez 2 masa  olmak üzere toplam 6 masa kurulsa ne olur? Gereksiz çığırtkanlıkları oluşturmayacak, gereksiz sloganları attırmayacak bir komisyon oluşturulsa ne olur? Periferdeki meslektaşlarımızla iletişim kurulamadı. Nedenlerini araştırmadık. SMS değil, yüz yüze iletişim kurulmalı. . Biz Hekim Meclisine yönetimden fazla önem verdik. Önerilerimiz ne kadar kaale alınıyor.
 
Dr.Fatih Sun: Bir daha seçimlere giderken daha düzenli, daha iyi temsilciler olarak girersek iyi olur dilek ve  temennim bu.
 
Dr.Kemal Özbek: İzmir Tabip Odası’nda Hekim Meclisi öncesinde, 1990’lı yılların başında pratisyen hekim meclisi vardı. O dönemde de Pratisyen Hekim Meclisi’ndeydim. Hekim meclisinin görevi Yönetim Kurulu ve diğer kurulların, birimler ile iletişimin sağlanmasıdır. Aslında Yönetim Kurulu’nun en çok faydalanması gereken kurul hekim meclisidir. 30 kişilik seçilmiş üye arasından en çok Dr. Mete Güzelant ve Dr. Ayşın Zeytinoğlu buradaydı.  Aydın arkadaşımız somut bir öneride bulundu. Seçim ortamı kural ve uygulamalarını konuşmalıyız. Ben bile oy kullanmaya çok sıkılarak geliyorum. Yeni biri olsam oy kullanmadan geri gidebilirim.
 
Dr.Hüseyin Aydın Turan: İçerik önemli. Fazlasıyla hak ettiniz. Ben hasbelkader Hekim Güçbirliği’ndenim. Bağımsız sayılırım. 2010 yılında ilk kez seçim çalışmasında bulundum. Halis arkadaşımızı da orada gördüm çok centilmendi. Nezaket arkadaşımız da oradaydı. O da öyleydi. Daha önce tıp öğrencileri geldi, Mezopotamya Kültür Merkezinden  16-17yaşında arkadaşlar vardı. Bunlar hoş değildi. Seçim günü hiç propaganda yapılmaması gerekiyor. Ben onun için geliyorum. 29 Ekim’i kutlamadılar diye dün toplantıda da konuşuldu. Ama seçim günü kesinlikle yanlış. Süleyman Kaynak abiyide çok severim. 29 Ekim, 10 Kasım gibi gereksiz tartışma yapmayalım. Burada tarihsel kültürel farklılıklar var. İnsanlar seçimde bulunurken sosyo kemiğinden ötürü seçimde bulunuyor. Bu durum unutuluyor. Bunlar çözülmeden insanlar siyasi tartışmaya geçiyor. Propagandif dili olanlar bir dili kullanıyor. Demokrasi işlemiyor. Gelin 4-5 saat seçim ortamında bulunun ona göre oy kullanın diyorum.
 
Dr.Tuğrul Şahbaz: Ben Hekim Meclisi üyesi değilim. Hekim Meclisine seçilmemiştim, ama katılıyorum. Burada konuşulan ve yazılan her şey yazılıyor. Acaba bunları insanlar okuyorlar mı? Maalesef okumuyorlar. Ama bu bir gelişme. Devam konusu var. Üye olmadığım halde geliyorum. Kaçar oyla seçildiklerini de biliyorum. Dolayısıyla seçilmiş olanlar gelmiyorlarsa buna bir çözüm bulunabilir. Menemen’den seçilmiş olan kişi gelemiyorsa, toplantıya gelen kişi onun yerine olabilir. Maksat aradaki  bağı kurabilmek.
 
Dr.Şükriye Kaplan Uzunoğlu: Yeni listede asil ve yedek olabilir.
 
Dr. Aydın Taşdöğen: Seçimler yapılırken asil ve yedek olarak belirlenmeli.
 
Dr.Mete Güzelant: Meclise katılan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Ülke çok gergin bunun yansımaları olabilir.  Ama bir sorun olduğu ortada. Sonuçta bir gerginlik var, odalardan uzaklaşma eğilimi görülüyor. Bu katılımlar belki zenginleştirebilir. Burada toplanabiliyoruz. Ama başka bir yerde olmuyor. Kimsenin kişisel bir sorunu yok. Burada tek 2 fikrin tartışması var. Belki iki düşüncenin birbiriyle tartışması çok insanı buradan kaçırıyor. Süreçlere ilişkin tabiî ki önemli olan iftiralar üzerine bir şey yürütmememiz gerektiğini düşünüyorum. Eleştirilerimizi kişiselleştirmeden yapmalıyız. Biz hiçbir zaman buradaki arkadaşlara yönelik eleştirimiz olmadı. TTB’nin tarzına yönelik idi. Zaten eleştirilerimizi açık mektuplarla yaptık. Belki bunun giderek azalan bir süreç ama tarz olarak değişmeli. Buradaki amacımız birbirimizi yıpratmak değil, sonuç  biz şunu uygun bulmadık. Abdullah Öcalan ile ilgili durum. Doğru bulmuyoruz. Atatürk’ü anmayantek örgüt TTB. Seçim ortamının sakin geçmesi tabiî ki önemli. Bazı şeylerden de çekinmek lazım. O insan adına da üzüldüm. Olabilir bir şey demiyorum. Kimseyi başka bir adla ifade etmedik. Çok rica ediyorum. Öğrenci arkadaşlarımızın seçimde bulunması doğru değil. Seçime müdahale etmesini uygun bulmuyorum. Umarım bundan sonra daha iyi çalışmalar yaparız.
 
Dr.Funda Obuz: Divana ve tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Mete Bey’in dediği gibi uğraşmamız gereken iktidarın sağlıkta dönüşüm programı. Görüş ayrılıklarının olması çok doğal bir şey.  Zaten insanları 2 gruba ayırmak doğru değil.Uğraşımız sağlık politikaları ve iktidar olmalı, birbirimizle değil. Bu bakış açımızı değiştirmeliyiz.
 
Dr.Ayşın Zeytinoğlu: Divan’a katkıları için teşekkür ediyorum. Hekim meclisine 3 toplantıdan az katıldı iseniz nedenleri sorulabilir. Hiçbir şey yapmamaktansa onu yapmış olmak yeterli değil ama bir şeydir. Ege Üniversitesi Hastanesi’nden 3 kişi temsilci seçildi ama toplantıya hepsi katılmıyor.
 
Dr.Nezaket Kaya: Hekim kitlesi az katılıyor. 30 kişiden 1 kişi katılıyor. Seçilmiş kurullar da doğal hekim meclisi üyesi olduğundan (Ayşın arkadaşımız hariç pek katılan olmadı) hekimlere göndereceğimiz anketi seçilmiş doğal üyelere de soralım derim. Neden katılmıyorlar?
 
Dr.Kemal Özbek: Ben kongre delege üyelerine açık mektup yazdım. Hekim meclisinin doğal üyesi olduğunuzu biliyor musunuz diye sordum. Bir kişi hariç yanıt gelmedi.
 
Dr.Ayşın Zeytinolu: Seçim günü 6 masaya her iki grubun adları yazılsa başka bir masa açılmasa olur mu?
 
Dr.KemalÖzbek: Bize yakışır bir seçim süreci yaşabiliriz.
 
Dr.Ergün Demir: Tartışacaksak sizlerinde olması gerekiyor. Hekim meclisindeki  yürütme olarak orada bulunmanız gerekir diye düşünüyorum.
 
Dr.Hüseyin AydınTuran: Masa olması şart değil. Çalışmalar ayakta yapılıyor. Çalıştığımız seçmen öbür taraftan geliyor göremiyoruz. Bu demokratik açıdan önemli.
 
Dr.Kemal Özbek: Sokağın, okulun bahçesinin düzeni, masaları mevcut yönetimden talep edilebilir. Her iki grubun temsilcileri de konuşarak halledebilirler. Seçimde kullanılacak pankart ve diğer görseller de bir gün önce getirilebilir, belirlenen alanlara Oda görevlileri tarafından asılabilir.
 
Dr.Hüseyin AydınTuran: Erkenden geliyorlar, performans çok düşük oluyor.
 
Dr.Fatma Altıntaşoğlu: İstanbulTabip Odası seçimlerine katılım oranı ne kadardır?
 
Dr.Mete Güzelant: Biz epey bir liste taraması yaptık. İzmir dışında olanları tespit ettik. Üyelik güncellenmesi yapıldı. Biz bunları düştük. İstanbul bunu yaptımı? Bilmiyorum. Aslında TTB’nin bunu programla çözmesi gerekirdi.
 
Dr.Şükriye Kaplan Uzunoğlu: Bir arkadaşım vekâletle oy kullanabilirmiyiz diye sordu.
 
Dr.Mete Güzelant: Yok hayır, kullanamıyorlar.
 
Dr.Hüseyin AydınTuran: Oy sayılırken yavaş sayılması lazım. Çok büyük bir hata yapılıyor.
 
Dr.Kemal Özbek: Hakim gözetiminde yapılan bir seçin. Görevlilerle görüşerek oyların sayımının sağlıklı yapılması sağlanabilir.
 
Dr.Hüseyin AydınTuran: Aydın bu sefer yapabiliriz. Ergün’ün söylediği gibi her iki grup seçime yönelik görüşerek dizayn etmesi daha uygun olur diye düşünüyorum.
 
Dr.Kemal Özbek: Hepinizekatılımınız için teşekkür ediyorum.