Hekimler İçin
Acil Durum Hattı
(506)
235 26 86

Acil Servis ve Mesai Dışı Uygulamaları Gözden Geçirilmelidir

14.02.2018
 
Sağlık Bakanlığı’nın 31 Ocak 2018 tarihli genelgesiyle belirli yataklı tedavi kurumlarında uygulanması öngörülen acil servis yakınlarında poliklinik uygulamasının yaratacağı sakıncaları sıralamayı ve kamuoyunu bilgilendirmeyi görev sayıyoruz.
 
Kısaca değinmek gerekirse ülkemizde bir yılda gerçekleşen hekime başvuru sayısı 700 milyon dolayındadır. Bu başvuruların % 95’i kamu sağlık kurumlarına yapılmaktadır ve acil servislere başvuru sayısı 100 milyonu aşkındır. Hiç kuşkusuz acile başvuruların önemli bölümü gerçek acil olgulardan oluşmamaktadır. Sağlık Bakanlığı’nca açıklandığına göre acillere başvuruların % 70’i “yeşil alan” (normal poliklinik) hastalarından oluşmaktadır. Bu durum da doğal olarak acil servislerde karmaşaya ve gerçekten acil hastalara yaklaşımda sorun yaratmaktadır.
 
Öncelikle sorgulanması gereken, sağlık hizmeti sunumunda tüketimi özendirmenin geldiği noktadır. Acil servislere bu kadar yoğun başvurunun sebebi nedir? Toplumumuz niçin bu kadar çok hastalanıyor veya sağlık kurumuna başvuruyor?
 
Birinci basamak koruyucu sağlık hizmetleri yerine tedavi edici sağlık hizmetlerini ön plana çıkartan sağlık sisteminin, kışkırtılmış sağlık tüketimi karşısında çözüm üretmesi beklenmektedir. Bu beklenti nedeniyle, sorunun kaynağına inerek çözüm üretmek yerine günübirlik çözümlerle kamuoyunun ilgisi farklı bir yöne çekilmektedir. 
 
Dünyanın en büyük hastanelerini, en modern sağlık teknolojilerini, en fazla sağlık personelini elinizde bulundursanız bile;  hiç bir sağlık organizasyonunun, sürekli hastalanan ve sağlık kurumuna başvurmaya özendirilen 80 milyonluk bir nüfus karşısında ayakta kalması mümkün değildir.  
 
Kışkırtılmış sağlık tüketimi, yer ve zaman kavramı olmaksızın sağlık kuruluşuna başvurma arzusunu körüklemektedir. Acil servis kavramı, gerçek anlamından koparılmıştır. Acil servisler, gündüz sağlık kuruluşuna başvur(a)mayanların uğrak yeri haline gelmiştir. 
 
Sağlık otoritesinin birincil görevi, acil servis
Bu haber 1216 kez okunmuştur.